Fiendens spelningar 1978-2023. Inte helt komplett - hör gärna av dig om du vet någon spelning som saknas!
1978
19/5 Lund, Parentesens innergård
19/5 Lund, Parentesens gillestuga + Ruttna Ronny & Råttorna
20/5 Lund, Tomegapsgården
25/7 Helsingborg, Terrassen + Rockamöllan
4/8 Ystad, Kulturhuset
5/8 Perstorp + Noise, Isildurs Bane
19/8 Helsingborg, Fredriksdal + Raj Montana, Queen Anne, Basement Society
8/9 Lomma musikfest i dansrotundan (SSU Lomma) + Horizon + Jekyll & Hyde
16/9 Växjö, IOGT-lokalen + Jäts Rockband
20/10 Lund, Smålands nation - stoppad
24/10 Malmö, Fredmans + Problem
25/10 Lund, Blekinge nation
28/10 Malmö, Morkullan
31/10 Malmö, Lindängehus, SvT-inspelning för ‘Upp med locket’
3/11 Malmö, Morkullan
4/11 Lund, Lilla Teatern
7/11 Fienden i TV2
9/12 Tyringe Folkets hus, SSU musikfest + New Bondage + Frekvens 7
1979
6/1 Lund, AF-borgen (LSRS)
12/1 Lund, Ö Torns 4H-gård
3/2 Köpenhamn, Saltlageret, skandinavisk musikfestival + Jukka Tolonen och Malurt samt Mikael Wiehe och Kabaréorkestern, Björn Afzelius Band, Motvind, Pugh Rogefeldt, Veslefrikk, Jomfru Ane, Bazaar m fl
16/2 Göteborg, Errol’s
17/2 Göteborg, Sprängkullens musikcafé
22/2 Genarp
24/2 Malmö, Ungdomens hus + Ebba Grön + Ferne + Amerindios
25/2 Lund, AF:s källarsal + Ebba Grön (Musikpakten)
28/2 Stockholm, Mariahissen
1 /3 Stockholm, Mosebacke
2 /3 Stockholm, Oasen i Rågsved + Belsen Boys, Boojwah Kids
3/3 Stockholm, Musikverket, Götgatan + Usch
4/3 Stockholm, Musikverket, Götgatan + TT Reuter, Molotovs, Drömpojkarna
5/3 Stockholm, Sveriges Radio, Tonkraft liveinspelning inför publik
17/3 Lund, AFs stora sal, Musikpaktens musikfest + M A Numminen, Kjerstin Norén & Damorkestern, Amerindios, Ama-Tears, Clas Rosvall, Henrik Strube Band, Husmoderns Bröst, Skrotbandet, Ronny Åström med Basement Society, Peps Blodsband m fl
4/4 Malmö, Sveriges Radio Baltzarsgatan, inspelning live inför publik för ‘Onsdag med ungdomsredaktionen’
21/4 Lund, Hallands nation med Ebba Grön som överraskningsgäster
25/4 Norrköping, Queens Corner
27/4 Kristinehamns Musikforum, Brogårdsskolans matpaviljong
28/4 Karlstad, Musikcafé, Sundsta fritidsgård
11/5 Stockholm, Music Palais + Problem
12/5 Örebro, Brunnsparken
14/5 Uppsala, Rackarbergspuben
26/5 Lund, Östra Torn, Bananfesten
?/6 Östra Grevie folkhögskola
8/6 Jönköping, Tändsticksfabriken?
9/6 Uppsala, Rackarbergspuben
14/6 Malmö, Pildammsparken, Folkfesten
24/8 Lund, AF, Stora salen, LSRS + Florida Fun
25/8 Århus, Danmark, Ridehuset + Tania Maria & Niels-Henning Örstedt-Pedersen + Ensamma Hjärtans rockshow + Kliché + Parkering Forbudt + Shit & Chanel
26/8 Hvidovre, Danmark, musikfestival + Kliché
8/9 Lund, Olympen, stödfest för ett kulturhus i Lund + Christer Boustedt & Nannie Porres, Amerindios, Guran, Bonneville, Dagsmeja, Kalebass, Rolf Wikström, Röda Bönor, Sladdbarn, Tundra m fl
22/9 Lund, Stadsbibliotekets hörsal + Fernes Band
13/10 Malmö, Ungdomens hus, Höstfest m KU Malmö
26/10 Århus, Danmark, Vestergade 58
27/10 Köpenhamn, Saltlageret, Socialistisk Dagblad musikfest + Hos Anna + Overdrevet
9/11 Stockholm, Music Palais + Mikael Rickfors band + Zeta
10/11 Norrköping, Nya Strömmen
14/11 Lund, Hansagård
20/11 Malmö, Fredmans
23/11 Värnamo, Musikforum, Finnvedsskolans aula
24/11 Tranås, Holavedsskolan
28/11 Helsingborg, Terrassen + Fernes Band
7/12 Göteborg, Errol’s
13/12 Malmö, Stadt Hamburg, den Hialöses Luciafest + Mikael Wiehe och Kabaréorkestern, Wilmer X, Hemliga 7:an
26/12 Eskilstuna, Musikforum + Olle och hans tvenne pågar
27/12 Stockholm, Kulturhuset
1980
19/1 Tyringe, Folkets hus, SSU + Robin Hood & Marion
19/2 Malmö, Fredmans + Vinyl
20/2 Hässleholm, Västerskolans aula + Noise
29/2 Lund, Folkparken, ‘Rock mot reaktorn’ + TT Reuter, City Kent, dKon
24/3 Lund, Folkparken?
26/3 Landskrona Museum, Rikskonserter
1/4 Malmö, Lindängehus
8/4 Malmö, Stadt Hamburg + Motvind (RFHL ‘Folkfront mot droger’)
9/4 Bjuv, Centralskolans aula, Rikskonserter
11/4 Göteborg, Blå Stället, Angered
12/4 Göteborg, Errol’s
19/4 Stockholm, Oasen i Rågsved
20/4 Stockholm, Music Palais?
26/4 Lund, Folkets Park, ‘Rocka mot Coca’ + Garbochock, Rädsla, dKon, City Kent
30/4 Malmö, Söderskolans gymnastikhall, SSU
1 /5 Stockholm, Musikverket + Sonny Liston
2 /5 Stockholm, Rock Palais + Grete & The Farm
3 /5 Stockholm, Oasen, Rågsved + Raketerna, Mögel
9/5 Svendborg, Danmark, Kloster Moster
10/5 Köpenhamn, Saltlageret + Parkering Forbudt
14/5 Lund, AF:s källarsal + Cosmic Overdose
31/5 Landskrona musikfest
5/6 Kävlinge, Möllan, musikfest, Kävlinge Musikförening + Boul Mich, Trial & Error
7/6 Lund, AF Källsarsalen, College Club
18/6 Ängelholm Musikforum, Folkets Hus
20/6 Lund, Hansagård, Värpinge, midsommarfest + Dödsskolan, Rädsla m fl
2/7 Malmö, Pireus, LSRS
12/9 Älmhult, Stora Hotellet
19/9 Hässleholm, Perrong 23
20/9 Lund, Folkets park, ‘Dundertoner’ + Problem, Garbochock, Rädsla, Krupas Kumpaner
17/10 Ystad, Folkets hus, Musikforum
18/10 Malmö, Dad’s Dancehall, ‘Rock mot högern’ + Wilmer X, Problem, Torsson, Bluesblocket, ABC 80
20/10 Malmö, Lindängehus fritidsgård + Baxter Pat
23/10 Malmö Lärarhögskolan
24/10 Köpenhamn, Husets Musikcafé
25/10 Köpenhamn, Nørrebrohallen, ‘Faglig ungdom’ + Henrik Strube Duo, Handling gi’r forvandling
30/10 Halmstad Folkets hus, Figarosalen + Strul med Marie Fredriksson
7/11 Norrköping, Eketorps fritidsgård
8/11 Stockholm, Musikverket + Calcutta Transfer
13/11 Helsingborg, Pizzeria Venezia
14/11 Malmö Fredmans + TT Reuter
21/11 Växjö Folkparken + THX
22/11 Södertälje, Pub William Shakespeare
9/12 Helsingborg, Olympiaskolan
10/12 Lund, Socialhögskolan
19/12 Lund, AF-borgen, ‘Alma Fater’ + ‘Blomman’
20/12 Perstorp + Torsson, Noise
1981
27/3 Halmstad, Folkets hus, Figarosalen + Ågrens
5/4 Ängelholm Folkets hus, ‘Rock mot högern’ + Noise m fl
6/4 Lund, AF:s stora sal + Nine Below Zero, Rädsla
? Eslöv, Folkets hus, ‘Rocka röven av högern’ KU Eslöv
25/4 Gislaved, Musikstationen + Sunset
30/4 Malmö, Söderkullaskolans sporthall, SSU-ABF
8/5 Lund, Lunds nation ‘Klubb 2000’ + Cosmic Overdose
24/5 Olofström, Högevångsskolans aula + Pandemonium, Slotti Dotti, Kalle Bollträ
29/5 Lund, Pub Sparta, avskedsspelning + Svartvitt
1989
21/1 Lund, Kulturmejeriet
2003
27/9 Malmö, Inkonst, punk-revival + TT Reuter, Garbochock, Kabinett Död
2004
5/9 Malmö, Folkets Park, “Röd söndag” + Ossler, Lotta Wenglén, Jan Hammarlund
2010
19/9 Helsingborg, Goa Punkten
2011
5/2 Malmö, Debaser + Dalaplan
6/4 Malmö, Bodoni, “Fulkultur” + Rick Titrö, Trevolt, Bella Zeylon
2012
15/5 Malmö, Malmö Museer, invigning av Mats Bäckers fotoutställning “Raw Power”
26/5 Lund, Kulturen, invigning av Kulturens stora utställning “Popstad Lund” + Dalaplan
2013
23/11 Stockholm, Kontigo
2016
2/4 Lund, Kulturkrogen
15/4 Stockholm, Southside Cavern + DödsBabs + Fria Progg
16/4 Stockholm, Snövit Bar + DödsBabs
17/12 Lund, Kulturkrogen + Spökstad, Ukunauts
2017
10/3 Helsingborg, Rockbåten, en hyllning till Ronny Carlsson + Nu!, Rick Titrö
16/12 Lund, Kulturkrogen (unplugged) + Skurklandet
2018
3/2 Stockholm, Snövit Bar + DödsBabs + Linnea Pihl
4/2 Stockholm, Kafé 44 + Linnea Pihl
2019
17/8 Visby, Smerock-festivalen + DödsBabs m fl
2021
18/12 Malmö, Folk å Rock - lansering av boken “En spark rätt i skallen”
2022
26/5 Malmö, Medley + DödsBabs + Henrik Venant & Peter Polfeldt
27/5 Röstånga, Stationen + DödsBabs
Banden vi spelade med - även här saknas nog en del:
ABC80 18/10 -80 Dad’s
Amerindios 24/2 -79 Ungdomens hus
Amerindios 8/9-79 Sparta
Basement Society 19/8 -78 Fredriksdal
Baxter Pat 20/10 -80 Lindängen
Belsen Boys 2/3 -79 Oasen
Blomman 17/12 -80 AF
Bluesblocket 18/10 -80 Dad’s
Bonneville 8/9 -79 Sparta
Boojwah Kids 2/3 -79 Oasen
Boul Mich 5/6 -80 Kävlinge
Christer Boustedt 8/9 -79 Sparta
Calcutta Transfer 8/11 Musikverket
City Kent 29/2 -80 Folkparken
City Kent 26/4 -80 Folkets Park
Cosmic Overdose 14/5 -80 AF
Cosmic Overdose 8/5 -81 Lunds nation
Dagsmeja 8/9 -79 Sparta
Dalaplan 5/2 2011 Debaser Malmö
Dalaplan 26/5 2012 Kulturen “Popstad Lund”
dKon 29/2 -80 Folkets Park
dKon 26/4 -80 Folkets Park
Drömpojkarna 4/3 -79 Musikverket
DödsBabs 15/4 2016 Soutside
DödsBabs 16/4 2016 Snövit
DödsBabs 3/2 2018 Snövit
DödsBabs 17/8 2019 Visby rockfestival
DödsBabs 26/5 2022 Medley
DödsBabs 27/5 Röstånga Station
Dödsskolan 20/6 -80 Hansagård
Ebba Grön 24/2 -79 Ungdomens hus
Ebba Grön 25/2 -79 AF
Ebba Grön 21/4 -79 Hallands nation
Ensamma Hjärtans rockshow 25/8 -79 Århus
Ensamma Hjärtans rockshow 26/10 -79 Århus
Ferne 24/2 -79 Ungdomens hus
Ferne 22/9 -79 Stadsbiblioteket
Florida Fun 24/8 -79 AF
Fria Progg 15/4 2016 Southside Cavern Stockholm
Garbochock 26/4 -80 Folkets Park
Garbochock 20/9 -80 Folkets Park
Grete & The Farm 2/5 -80 Musik Palais
Guran 8/9 -79 Sparta
Jan Hammarlund, 15/9 2004 Malmö Folkets Park
Handling gi’r forvandling 25/10 -80 Nørrebrohallen
Hos Anna 26/10 -79 Saltlageret
Hemliga 7:an 13/12 -79 Stadt Hamburg
Henrik Strube Duo 25/10 -80 Nørrebrohallen
Henrik Strube Band 17/3 -79 AF
Horizon 8/9 -78 Lomma
Husmoderns Bröst 17/3 -79 AF
Isildurs Bane 5/8 -78 Perstorp
Jekyll & Hyde 8/9 -78 Lomma
Jäts Bluesband 16/9 -78 Växjö
Kabaréorkestern 13/12 -79 Stadt Hamburg
Kalebass 8/9 -79 Sparta
Kliché 25/8 -79 Århus
Kliché 26/8 -79 Hvidovre
Krupas Kumpaner 20/9 -80 Folkets Park
Malurt 3/2 -79 Saltlageret
Molotovs 4/3 -79 Musikverket
Motvind 8/4 -80 Stadt Hamburg
Mögel 3/5 -80 Oasen
New Bondage 9/12 -78 Tyringe
Nine Below Zero 6/4 -81 AF
Noise Perstorp 5/8 -78
Noise 20/2 -80 Hässleholm
Noise 20/12 -80 Perstorp
Noise 5/4 -81 Ängelholm
M A Numminen 17/3 -79 AF
Olle och hans tvenne pågar 26/12 Eskilstuna
Ossler 15/4 2004 Malmö Folkets Park
Overdrevet 26/10 -79 Saltlageret
Pandemonium 24/5 -81 Olofström
Parkering Forbudt 25/8 -79 Århus
Parkering Forbudt 10/5 -80 Saltlageret
Peps Blodsband 17/3 -79 AF
Linnea Pihl 3/2 2018 Snövit Bar Stockholm
Linnea Pihl 4/2 2018 Kafé 44 Stockholm
Nannie Porres 8/9 -79 Sparta
Problem 24/10 -78 Fredmans
Problem 11/5 -79 Music Palais
Problem 20/9 -80 Dundertoner Folkets Park
Problem 18/10 -80 Dad's
Queen Anne 19/8 -78 Fredriksdal
Raj Montana Band 19/8 -78 Fredriksdal
Raketerna 19/4 -80 Oasen
Ruttna Ronny och Råttorna 19/5 -78 Parentesen
Mikael Rickfors 9/11 -79 Music Palais
Robin Hood & Marion 19/1 -80 Tyringe
Rockamöllan 25/7 -78 Terrassen
Rädsla 26/4 -80 Folkets Park
Rädsla 20/6 -80 Hansagård
Rädsla 20/9 -80 Folkets Park
Rädsla 6/4 -81 AF
Röda Bönor 8/9 -79 Sparta
Shit & Chanel 25/8 -79 Århus
Skrotbandet 17/3 -79 AF
Sladdbarn 8/9 -79 Sparta
Slotti Dotti 24/5 -81 Olofström
Sonny Liston 1/5 -80 Musikverket
Skurklandet 16/12 2017 Kulturkrogen
Spökstad 17/12 2016 Kulturkrogen
Strul m Marie Fredriksson 30/10 -80 Halmstad
Sunset 25/4 -81 Gislaved
Svartvitt 29/5 -81 Pub Sparta
Tania Maria 25/8 -79 Århus
Jukka Tolonen 3/2 -79 Saltlageret
Rick Titrö 6/4 2011 Bodoni
Rick Titrö 10/3 2017 Rockbåten
Torsson 18/10 -80 Dad’s
Torsson 20/12 -80 Perstorp
Trial & Error 5/6 -80 Kävlinge
THX 21/11 -80 Växjö
TT Reuter 4/3 -79 Musikverket
TT Reuter 29/2 -80 Folkparken
TT Reuter 14/11 -80 Fredmans
Tundra 8/9 -79 Sparta
Ukunauts 16/12 2016 Kulturkrogen
Usch 3/3 -79 Musikverket
Henrik Venant & Peter Polfeldt 26/5 2022 Medley
Vinyl 19/2 -80 Fredmans
Lotta Wenglén 15/9 2004 Malmö Folkets Park
Rolf Wikström 8/9 -79 Olympen
Wilmer X 13/12 -79 Stadt Hamburg
Wilmer X 18/10 -80 Dad’s
Zeta 9/11 -79 Music Palais
Ågrens 27/3 -81 Halmstad
Ronny Åström 17/3 -79 AF
Niels-Henning Örstedt-Pedersen 25/8 -79 Århus